$8.50 for a loaf of bread

Anonymous
Just went to buy a loaf of brioche from Whole Foods to make French bread. It’s usually around $5, which is already up from the $4 it used to be, and pricy for bread. But it’s a treat for us and saves me the trouble of making brioche.

It was $8.49. Fir a single (small) loaf of bread. $8.02 with my Prime discount.

Needless to say, I put it back and will figure something else out.

This HAS to be price gouging, right? There is no way you add up the ingredients in bread, the labor required to make a bunch of loaves at once in a commercial kitchen, and the packaging, and come up with $4+ per loaf (so $8 with a healthy profit margin and factoring the costs to the store of shelving and selling it). I’m sure it’s partly inflation but come on.

Also, who is buying $8 loaves of bread? Like how rich do you need to be to either not notice how expensive dive that is or not care???
Anonymous
Don’t go to Whole Foods. Their prices are insane
Anonymous
That's criminal.
Anonymous
It's not for nothing that it's called "Whole Paycheck"
Anonymous
Anonymous wrote:Don’t go to Whole Foods. Their prices are insane


OP here. I’m a very price-conscious grocery shopper and while a lot of their prepared and luxury items are more expensive, they are actually right in line with Harris Teeter on produce and meat and certain other things, and at least on produce the quality is better. Not my everyday store but good for certain items especially if you keep an eye on prime specials.
Anonymous
$1 at Amazon Fresh
Anonymous
Anonymous wrote:Just went to buy a loaf of brioche from Whole Foods to make French bread. It’s usually around $5, which is already up from the $4 it used to be, and pricy for bread. But it’s a treat for us and saves me the trouble of making brioche.

It was $8.49. Fir a single (small) loaf of bread. $8.02 with my Prime discount.

Needless to say, I put it back and will figure something else out.

This HAS to be price gouging, right? There is no way you add up the ingredients in bread, the labor required to make a bunch of loaves at once in a commercial kitchen, and the packaging, and come up with $4+ per loaf (so $8 with a healthy profit margin and factoring the costs to the store of shelving and selling it). I’m sure it’s partly inflation but come on.

Also, who is buying $8 loaves of bread? Like how rich do you need to be to either not notice how expensive dive that is or not care???


I think I see the problem...
Anonymous
Buy a bread machine
Anonymous
What brand was it? Storebrand or a national brand?
Anonymous
Anonymous wrote:
Anonymous wrote:Don’t go to Whole Foods. Their prices are insane


OP here. I’m a very price-conscious grocery shopper and while a lot of their prepared and luxury items are more expensive, they are actually right in line with Harris Teeter on produce and meat and certain other things, and at least on produce the quality is better. Not my everyday store but good for certain items especially if you keep an eye on prime specials.


OP you’re right about this, but now you know brioche is not on the list of “as cheap at WF” items. I personally shop only at Lidl and WF for the same reason as you: if you shop smart it’s the same as the alternative and sometimes even cheaper. Anyway. I get all my fresh bread at Lidl. Their rustic baguette is especially a go-to.
Anonymous
Whole good = whole paycheck
Anonymous
Anonymous wrote:What brand was it? Storebrand or a national brand?


Store brand, I think. They only sell one kind.
Anonymous
Anonymous wrote:
Anonymous wrote:
Anonymous wrote:Don’t go to Whole Foods. Their prices are insane


OP here. I’m a very price-conscious grocery shopper and while a lot of their prepared and luxury items are more expensive, they are actually right in line with Harris Teeter on produce and meat and certain other things, and at least on produce the quality is better. Not my everyday store but good for certain items especially if you keep an eye on prime specials.


OP you’re right about this, but now you know brioche is not on the list of “as cheap at WF” items. I personally shop only at Lidl and WF for the same reason as you: if you shop smart it’s the same as the alternative and sometimes even cheaper. Anyway. I get all my fresh bread at Lidl. Their rustic baguette is especially a go-to.


Yeah, I know. It's just frustrating because actually WF was my best option for fresh bread. Their baguette and rustic bakery loaves are actually priced pretty well and are decent quality. We don't have. Lidl nearby and the other grocery stores have terrible bread. I usually make my own but I have to plan ahead for that and be around during the day so I can work it between rises.
Anonymous
There's a reason the apocryphal Marie Antoinette line is actually "Qu'ils mangent de la brioche !"
Anonymous
I buy Oroweat Rustic white bread and it’s around $7 for a loaf. Unless you buy generic or buy on sale, that’s the price they’re charging these days. And yes, they’re gauging us.
post reply Forum Index » Money and Finances
Message Quick Reply
Go to: