| My best guess is around $10k per year. |
Only 4K? Where do you eat? Ruby Tuesdays? |
There is a lot in between. |
Are you going to say "I really loved that salad I bought for lunch every day?" |
Only if lunch is your idea of excitement! Which really says more about you, in my opinion.
I know a ton of people from my office who buy lunches every single day, but have never been outside the US. I guess they get the same kick from buying indian food from a food truck as I do from hiking in the Alps or the Atlas mountains. |
|
ZERO.
I refuse to eat food a filthy hand touched. My son worked in a high class restaurant during his first year in college. If I repeated what he told me he personally witnessed in that kitchen, none of you would ever eat out again. So the poster claiming only boring poor people bring their lunches is wrong but you go on eating dirty food. There's a surprise just waiting to infect your intestines. |
Please do tell
|
|
Wow. I've been trying to reduce our eating out bill which I thought was extortionate. We have consistently spent $500 a month (average) for the last few years. We're now a family of four. That would be $6k a year. Seems low compared to some of you.
We eat at lower cost places, generally (not fast food, but more casual places) and actually eating fresh home cooked food does not work out much cheaper than eating out. |
Bizarre. I don't bring lunch from home everyday but when I do it is usually much better, much more varied and much healthier than what I would buy nearby. So next time that I sit at my desk and eat my grilled tilapia taco with mango salsa or caramelized onion shrimp cous cous (leftovers I've cooked from scratch and bought from home), I'll remember that I'm perceived as "cheap, boring and inflexible". I'll remember that in particular as I see you sitting there eating your sandwich from Cosi or your burrito from Chipotle. |
|
$24k, HHI 50k..... No debt of any kind
|
This isn't possible. |
| Yes I do enjoy my salad I bring from home. I have an herb garden and choose lots of different veggies/dressings etc to make them different. My co-workers sometimes joke that they wish they could buy from me. We eat out 1/week + DH buys lunch a few days a week. Family of 4 HHI 250K. Maybe $3000 a year. Not really including vacations in there though. |
|
|
Don't wanna know. Don't have any money problems though, so I don't really care.
Rarely bring a lunch. A pain in the ass. We never have leftovers and I get tired of sandwiches. |
I actually think it is. DH worked with a single guy who only had beer in his fridge, so he ate out three times a day!!! That adds up, even at a cheap place. |