Are you German? The fountain pens are a very German thing. |
| Must be the German nanny troll! |
Have you seen the Fairfax County district office? I am sure they have plenty of places they can cut without raising taxes or sacrifing class size, teaching staff or school supplies. |
Is it really a German thing? LOL! I am German (neither nanny nor troll), but I could swear that they are (or were?) used just as much in France, and elsewhere... And in later years we used a ball pen. Pencils were actually only used for drawings in geometry or art. I cannot imagine that the kids are supposed to write anything lengthy with a pencil, painful, no? Even with the best pencils. |
I wouldn't exactly hold your education up as a success story, PP. You are an idiot. White boards are not a luxury. They are used because too much chalk dust is harmful to computers and other electronic equipment in the room. But then again you're probably against that too. |
Sounds like you'd like a 2nd helping of that Kool-Aid. |
Wow, great comeback. You sure told me. |
Someone gets it. It's about time. |
| Unless it would put a hardship on your family budget, just buy what the teacher asks for. Easy. |
| I grew up in England and we used fountain pens. |
Yes, that would solve the problem! That's the way it was when I was a kid. We weren't wealthy by any stretch of the imagination and people were generally thrifty... but we brought our own and kept it our own. No one expected that other people would give their supplies to the general community. I give when I want to give... I don't like forced giving. Yeah, why don't we each take care of our own stuff. I spent 70.00 for 2nd grade supplies. This seems too high. |
|
PP,
Wow! We spent $20 in Alexandria for k. The items are pooled until 2nd grade, I think. Seventy seems outrageous before high school. Does that incllude a new back pack? |
I'm not the PP you were asking, but in FCPS (1st grade) glue sticks ALONE will cost you $20. Apparently they spend 5 hrs a day every day glueing! (or is that gluing?) |
That's complete BS. I purchased glue sticks for an entire kindergarten grade (2 classes) in NY (a donation to my former elemntary school). I bought 50 glue sticks and it ran me 8 bucks. Where are you shopping for glue sticks? Saks? Just go to Target! PS I got elmer's glue sticks. Oh yeah and 50 crayola crayon boxes was 25 bucks. Almsot everyone here has to buy school supplies so if you think anyone is going to believe that glue sticks "ALONE" cost $20 you must think we are all fools. |
| Oh an ps it's "gluing" |