We spend too much on groceries. Or do we?

Anonymous
Oh wait. I get it now. The $500 is what you spend AFTER food stamps?
Anonymous
Anonymous wrote:
Anonymous wrote:We spend about $500/mo on groceries. There's me, dh, an infant, a toddler, 7 year old girl and twin 16 yr old boys. How much do you spend?

It seems like we are going through boxes of pasta, rice, veggies, snacks, milk, eggs and cheese about as fast as I can bring it through the door. Advice?


I'm sorry to say, OP, but you're throwing money away. My four wives, 12 kids and I live a simple but fulfilled and healthy Mormon life, and we typically spend only $350/ month.


Well done
Anonymous
One loaf of bread is only enough for sandwiches for the week for ONE teen.

Two gallons of milk is not enough for 6 people.

Are you buying cereal or vegetables?

What the heck are you eating for lunch and dinner?

OP -- I see you grocery list but it doesn't make sense unless you tell us what meals you are making with it.
Anonymous
No way a box of pasta is enough for one meal for that many people (sans the infant).
Anonymous
Yep, it's always enough food. In the pantry now we have over 20 boxes of pasta and over 10 bags of rice. We have a shelf full of canned goods and the fridge is stocked.

No food stamps or free meals. We have dinner out once a week and order takeout once a week. The kids get lunch at school but we pay for it.
Anonymous
Anonymous wrote:Yep, it's always enough food. In the pantry now we have over 20 boxes of pasta and over 10 bags of rice. We have a shelf full of canned goods and the fridge is stocked.

No food stamps or free meals. We have dinner out once a week and order takeout once a week. The kids get lunch at school but we pay for it.


Fantastic. Remind me why you posted?
Anonymous
I want to spend less on food per month
Anonymous
Unless you live on a farm and raise chickens,dairy and beef cattle, and grow your own vegetables, now way can you spend that little and Feed 7 people properly.
One box of pasta will not feed that many people. $10/week for meat. No way!
Anonymous
I go through a gallon of milk per day on average it costs me about 100 per month just for milk. That's for 4 people
Anonymous
Obviously a troll
Anonymous
I make sure everyone eats a normal amount. For example, there are no seconds at meals.
Anonymous
Anonymous wrote:I make sure everyone eats a normal amount. For example, there are no seconds at meals.


Lady, what we are afraid of, are there even enough firsts?
Anonymous
$10 worth of meat? 1lb of hamburger is $4. You'd be looking at 2lbs for a meal for 7 people. Either you already have a huge stockpile of food or you're eating out and having the left overs a lot.

1 loaf of bread and cheese is about 1 sandwich for everyone one day for lunch. No salads, no condiments? No coffee? What about all the birthday cake supplies you need every other month for that many people? So much more but why bother. This seems like a blatant lie.
Anonymous
So you don't pack lunches. That eliminates a huge portion of our grocery bill. Congratulations.
Anonymous
Anonymous wrote:So you don't pack lunches. That eliminates a huge portion of our grocery bill. Congratulations.


They probably eat breakfast and lunch at school. That leaves lunch for the adults M-F which they probably eat out every single day and isn't mentioned...
post reply Forum Index » Money and Finances
Message Quick Reply
Go to: