How much do you spend on food per month?

Anonymous
Anonymous wrote:$1000 - 2 adults and 1 toddler
We get delivery and eat out about 3x week
Buy a lot of organic
I cook a lot


Either you eat out/take out 3x a week OR you “cook a lot.” The two are mutually exclusive.
Anonymous
$1000 groceries.

$250 eating out lunches.

$400 ordering dinner in.

Total $1650/math could easily be $2000.
Anonymous
Anonymous wrote:
Anonymous wrote:$1000 - 2 adults and 1 toddler
We get delivery and eat out about 3x week
Buy a lot of organic
I cook a lot


Either you eat out/take out 3x a week OR you “cook a lot.” The two are mutually exclusive.


OK you got me -- you know me better than me!

7 days in week, 4 periods of cooking per day (3 meals and a hot snack) = 28 potential cooking incidents minus 3 take out times (~10% of the time) = 25 times I cook in a week
and then you factor the variations between foods (one adult is gluten-free, adults like spicy, toddler does not, adults can eat sashimi, toddler cannot) it all adds up to a lot of cooking for me. You're just going to have to take my word for it.
Anonymous
$1200 on groceries (2 adults 2 tweens)
$400 going out as a family 1-2x week
$240 mom/dad work lunches
Anonymous
$1-1200/month groceries, this includes household supplies and alcohol
$300/week restaurants
2 adults
Anonymous
Single woman, no kids:

200 for groceries

200 for eating out

100 for household but I tend to buy the basics in bulk (ie. detergent, toothpaste, dish soap, air fresheners, paper towels, etc.)
Anonymous
Anonymous wrote:
Anonymous wrote:
Anonymous wrote:$1000 - 2 adults and 1 toddler
We get delivery and eat out about 3x week
Buy a lot of organic
I cook a lot


Either you eat out/take out 3x a week OR you “cook a lot.” The two are mutually exclusive.


OK you got me -- you know me better than me!

7 days in week, 4 periods of cooking per day (3 meals and a hot snack) = 28 potential cooking incidents minus 3 take out times (~10% of the time) = 25 times I cook in a week
and then you factor the variations between foods (one adult is gluten-free, adults like spicy, toddler does not, adults can eat sashimi, toddler cannot) it all adds up to a lot of cooking for me. You're just going to have to take my word for it.


Np here. I believe you. If you’re making stuff from scratch it ends up to be a lot of time in the kitchen!

Curious what you mean by a “hot snack”?
Anonymous
Anonymous wrote:
Anonymous wrote:
Anonymous wrote:Groceries $550 a month
Eating out $150-200 (dinner usually $35-50 once per week or pizza/Chinese in the same week)

DH works from home so makes his lunch and I bring mine to work except 1-2 times a month.


Oops - should have added, family of 4 - kids are 4 and 12, we buy 2 gallons of almond milk a week which is like $20 of the weekly groceries.


Wow I'm impressed. For groceries, do you shop at Aldi's, TJ, etc. and coupon/search for sales? Our food spending is outrageous so I'm trying to figure out how to scale it back. One Costco trip alone is over $200.


No Aldi shopping, but we live in a lower COL area.
Our BJ’s trips are usually $100 if we go regularly & weekly grocery trips around the same to $110. We are pretty repetitive with our meals which are not intricate or fancy so we have basically the same grocery shop every week.
Anonymous
Anonymous wrote:
Anonymous wrote:
Anonymous wrote:
Anonymous wrote:$1000 - 2 adults and 1 toddler
We get delivery and eat out about 3x week
Buy a lot of organic
I cook a lot


Either you eat out/take out 3x a week OR you “cook a lot.” The two are mutually exclusive.


OK you got me -- you know me better than me!

7 days in week, 4 periods of cooking per day (3 meals and a hot snack) = 28 potential cooking incidents minus 3 take out times (~10% of the time) = 25 times I cook in a week
and then you factor the variations between foods (one adult is gluten-free, adults like spicy, toddler does not, adults can eat sashimi, toddler cannot) it all adds up to a lot of cooking for me. You're just going to have to take my word for it.


Np here. I believe you. If you’re making stuff from scratch it ends up to be a lot of time in the kitchen!

Curious what you mean by a “hot snack”?


A hot snack is like a warm snack. Something I cook that's not a full meal but not a snack that's premade. Like artichoke dip with grilled bread, nachos, samosas, pizza, gougeres, and things
Anonymous
Anonymous wrote:
Anonymous wrote:
Anonymous wrote:
Anonymous wrote:
Anonymous wrote:$1000 - 2 adults and 1 toddler
We get delivery and eat out about 3x week
Buy a lot of organic
I cook a lot


Either you eat out/take out 3x a week OR you “cook a lot.” The two are mutually exclusive.


OK you got me -- you know me better than me!

7 days in week, 4 periods of cooking per day (3 meals and a hot snack) = 28 potential cooking incidents minus 3 take out times (~10% of the time) = 25 times I cook in a week
and then you factor the variations between foods (one adult is gluten-free, adults like spicy, toddler does not, adults can eat sashimi, toddler cannot) it all adds up to a lot of cooking for me. You're just going to have to take my word for it.


Np here. I believe you. If you’re making stuff from scratch it ends up to be a lot of time in the kitchen!

Curious what you mean by a “hot snack”?


A hot snack is like a warm snack. Something I cook that's not a full meal but not a snack that's premade. Like artichoke dip with grilled bread, nachos, samosas, pizza, gougeres, and things


But no one makes exactly the servings you need every time. You aren’t cooking all those meals and snacks all day. I’m also certain you have non hot snacks. I’m guessing you cook plenty but are feeling defensive and stretching the truth a bit now
Anonymous
About $100 a week, 2 tweens and 2 adults. I cook 95% of our meals so eating out is minimal. We eat a lot of produce which is one of the biggest costs each week.
Anonymous
Anonymous wrote:
Anonymous wrote:
Anonymous wrote:
Anonymous wrote:
Anonymous wrote:
Anonymous wrote:$1000 - 2 adults and 1 toddler
We get delivery and eat out about 3x week
Buy a lot of organic
I cook a lot


Either you eat out/take out 3x a week OR you “cook a lot.” The two are mutually exclusive.


OK you got me -- you know me better than me!

7 days in week, 4 periods of cooking per day (3 meals and a hot snack) = 28 potential cooking incidents minus 3 take out times (~10% of the time) = 25 times I cook in a week
and then you factor the variations between foods (one adult is gluten-free, adults like spicy, toddler does not, adults can eat sashimi, toddler cannot) it all adds up to a lot of cooking for me. You're just going to have to take my word for it.


Np here. I believe you. If you’re making stuff from scratch it ends up to be a lot of time in the kitchen!

Curious what you mean by a “hot snack”?


A hot snack is like a warm snack. Something I cook that's not a full meal but not a snack that's premade. Like artichoke dip with grilled bread, nachos, samosas, pizza, gougeres, and things


But no one makes exactly the servings you need every time. You aren’t cooking all those meals and snacks all day. I’m also certain you have non hot snacks. I’m guessing you cook plenty but are feeling defensive and stretching the truth a bit now


When do I talk about serving size? Or cooking all day? Ain't nobody got time for this, I gotta go cook!
Anonymous
You were the one who said you cook 25 times per week, not I. You count making a daily hot snack as cooking and listed things like artichoke dip. You also said you cook “a lot”. I’m saying no way are you “cooking” things like that 25 times per week unless you count reheating some premade things as cooking.
Anonymous
Anonymous wrote:You were the one who said you cook 25 times per week, not I. You count making a daily hot snack as cooking and listed things like artichoke dip. You also said you cook “a lot”. I’m saying no way are you “cooking” things like that 25 times per week unless you count reheating some premade things as cooking.


Don't be an ass.
Anonymous
$750 month groceries, $500 a month eating out, $80 on alcohol (stupid montgomery county monopoly). So let's say $1,350 a month all-in, or $16,200 a year.

Family of four with two little kids.

Working on getting the eating out down to more like $300 if we can.

post reply Forum Index » Money and Finances
Message Quick Reply
Go to: