Are you serious? How unhealthy is that! Even if you pick healthy meals, the quality is not as good as home cooked meals, and the amount of sodium.... You need to reconsider that for your well being. |
| 3 people, $150 per week, which includes takeout 1x/week. I generally plan our weekly menu around what's on sale, though. Also, we have a separate freezer chest, so I can stock up on meats as they go on sale |
| 1600-1700/month between groceries and takeout for two adults one toddler. We buy a lot of organic and do take out 2-3 nights a week (for us, not the toddler) |
Us too. Plus about $200 for beer and wine. |
Family of three here, plus newborn We spend on average 800-900 or groceries alone, eating out is another story.
|
|
Family of four - two young kids. We spend $1,700/month on groceries, including beer & wine.
Eating out is another $400/month. We have dinner out once a week (pizza), usually one lunch per weekend, DH buys lunch every day and I eat lunch out once/week. We totally need to cut back on these two budget items. |
| 4 of us, $300/week on groceries; $200/week eating out or takeout (including lunches during the week); $500/week total is $2000/month. So we are way above that #. |
| We spend $350 a month on groceries and $150 eating out. We eat great meals, but it's all homemade and we don't throw anything out. Just two of us. |
| Family of four, kids in elementary. We spend $1000/month on groceries, and about $100/month eating out. Lots of organics. I'd say we eat very well. |
|
2 adults and 1 breastfed baby
We spend $600-700 a month We use the Blue Apron meal plan, plus 2 more home cooked dinners. We eat homemade smoothies for breakfast, 1 adult packs lunch, we eat dinner out once a week at a sit down restaurant like Thai or Vietnamese. We eat a lot of produce, but selectively buy organic. |