|
I guess I am confounded by the amounts people are listing.
Family of three with a teenage boy athlete and we spend maybe $150/week for grocery and the maybe another $100 on dining out (in fairness our kid probably spends more than n dining out but uses their own $$$s, so not sure the totals…maybe another $30). We aren’t scrimping either, though use any coupons offers we get. Not huge beef/steak eaters, so maybe once every two weeks that probably helps. Lots of eggs but always get these instacart deals for like $20 or $30 off $50 or $80 and Harris Teeter is always offering $1.99 eggs (strangely only with Instacart). |
|
Carryout once a week is $80+
If I buy most items at Aldi, I can get away with $290/week.total Once a month I restock meets, pastas, few soups at Moms Organic Market, so that week it's a $500 shop including Aldi. |
| I meant $290 or $500 total for all grocery shopping, excluding carryout |
I have to ask...if you restock Meats at Moms Organic Market which are usually the high ticket items...how are you spending $290/week at Aldi? I prefer Lidl...but it's hard for me to spend more than $100 each week. |
| Two adults and two tweens and its about $250/week on groceries. Adults buy lunch 2 to 3 times per week (so 4 to 6 total) and we eat out as a family 1x week usually. Im guessing that might be another $150/week. Kids get packed lunch daily, and we all eat breakfast at home. That doesn't include paper or hygiene products, but does include the occasional alcohol purchase (we dont drink much, maybe a 6 pack and a bottle of wine a month), coffee, and stuff like oil, baking supplies, condiments as needed to refresh. |
| I know you asked about a whole family but maybe our family's context will help: for two adults we spend about $80 to $120 on groceries per week (so this is not including eating out, which we do about once per week). The lower number is hit when I pay attention to the circular/sales and build my meals around what is on special. It also helps me a lot to order groceries; I spend so much less when I'm not in the store to pick up random impulse buys. |
|
Probably around $200 a week for two adults and one teen.
That's around $120 at the grocery store, plus an average breakout of the monthly(ish) trips to Costco and HMart. Keeping it this low requires effort though... we meal plan, we pay attention to seasons and sales, we buy nonperishables in bulk, and we do our best to use up everything we buy. Takeout/ delivery is monthly at most, more like once every 2-3 months. We no longer go to restaurants since they started adding all their scammy fees. (It's a shame... we used to have a weekly night out, but I'm not playing that game.) |
| Two adults and two young children. We spend around 100 a week plus 300 every four-five weeks at Costco. I typically cook seven days a week. |
Family of four (two tweens) and I spend $250 a week. That includes toiletries and household stuff, if that matters. |
Yeah, I don't know how to carve that stuff out. When I say we spend $200 a week, that's including tampons and paper towels and dishwasher detergent and all kinds of things that aren't food but come from the same place. |
| $200/week on groceries and about $100/week on eating out or take out. |
| I have a DH, and 2 girls (8,6). We average $360 a week on restaurants and $225/week at the grocery stores. |
| $150/wk on groceries if I shop at Aldi + $100 takeout + $500 Costco run every 6-8 weeks probably $300ish total (including the toiletries/paper goods etc we get from Costco). For a family of 5 with 3 always hungry boys. |
What are your meals? How do you plan? 100 dollars is nothing! |
Not PP but if you buy store brands and not organic, this is doable. My sons love anything you can wrap in a burrito so they eat them nearly every day for lunch. One pack of tortillas is cheap and so is one pack of cheese and sliced ham/turkey at Costco. Dinner is either breakfast, pasta, beans/rice, homemade pizza, etc. Breakfast is granola bars and/or yogurt. Water is free and I buy store brand coffee. |