Toggle navigation
Toggle navigation
Home
DCUM Forums
Nanny Forums
Events
About DCUM
Advertising
Search
Recent Topics
Hottest Topics
FAQs and Guidelines
Privacy Policy
Your current identity is: Anonymous
Login
Preview
Subject:
Forum Index
»
Money and Finances
Reply to "How much do you spend on food per month?"
Subject:
Emoticons
More smilies
Text Color:
Default
Dark Red
Red
Orange
Brown
Yellow
Green
Olive
Cyan
Blue
Dark Blue
Violet
White
Black
Font:
Very Small
Small
Normal
Big
Giant
Close Marks
[quote=Anonymous][quote=Anonymous][quote=Anonymous][quote=Anonymous][quote=Anonymous][quote=Anonymous]About $100 a week, 2 tweens and 2 adults. I cook 95% of our meals so eating out is minimal. We eat a lot of produce which is one of the biggest costs each week. [/quote] You feed four people on $5,200 a year?? How??[/quote] Here is an example of tonight's dinner: I had a package of chicken legs (thighs/legs attached) that came with 4 pieces in it from Aldi. It was $3.50 for the package. I used two pieces for dinner on Thursday and froze the other two. I defrosted them and two are for tonight's dinner. I put them in a large pot (like a paella pot) in the oven with 3 cut up carrots, 3 celery ribs cut up, 3 sweet potatoes cut up, 3 white potatoes cut up, garlic and a carton of bone broth from aldi that was $1 (discount) + water. The bolded veggies were in sold like $.99 for carrots, $1.29 for celery, etc. I got a bread (bagette) there that had a sticker on it for $1 off and it was originally $.1.69. Dinner of warm bagette. When it finishes, I'll take the skin off, take the chicken off the bone and we'll have soup with bread for dinner. There will be plenty left over and this will be my son's school lunch for Monday and Tuesday. I'm actually what most people would consider wealthy, but I don't just go into a grocery store and buy whatever I feel like buying. I try to steer towards items that are on sale, even discounted so long as still fresh. Grapes are on sale this week? You're eating grapes. You like raspberries at $3.99 a carton...you'll have to wait on that. I have plenty of money for the "raspberries" in life that aren't on sale, but I HAVE that plenty of money because I've alway watched what I spent. I'll go to Aldi when possible. So, yes, I have been watching my receipts for awhile and it is absolutely around $100 a week.[/quote] That is NOT enough chicken for two adults and 2 tweens. Stop it![/quote] +1 Previous poster, please admit that you all must be starving if this is truly what you do. [/quote] Are all of you underweight? That meal would be an appetizer to my DH. You can’t possibly be getting enough calories in that soup for dinner.[/quote]
Options
Disable HTML in this message
Disable BB Code in this message
Disable smilies in this message
Review message
Search
Recent Topics
Hottest Topics