Anyone who says breastfeeding is cheaper than formula is full of it!

Anonymous
I'm the EPer from above. While I'm sure formula was more expensive in the long run, here were my breast milk costs:

$300 home visit from LC before I decided to EP
hospital pump rental for 9 months
Medela Harmony hand pump for work back up
Medela Freestyle (yes, I had 3 pumps b/c when you EP, you're pumping A LOT)
2 nursing bras
1 My Brest Friend- useless since couldn't nurse
1 recliner- not useless, but purchased for nursing purposes
1 Arms' Reach Co-Sleeper- not totally useless but again, purchased for overnight nursing sessions
1 nursing cover
2 deep freezers b/c I had a lot of frozen milk
20 or more Dr. Brown's bottles
At least 14 Ameda/Medela bottles
Bags and bags and bags for freezing milk
Various membranes/flanges for two brands of pumps
10 sets of organic nursing pads
Anonymous
Really?? I got 2 nursing bras, a PIS and some bottles, nursing pads, and a pumping bra. Didn't break the bank. Was able to reuse PIS for DC2 (though I rented a hospital grade pump for a month due to NICU stay). That rental cost less than 2 dinners out. One dinner if it's a decent restaurant and you order drinks!
Plus, I have had 3 people offer me their pumps this time around. Declined those since I already had one, but gladly accepted hand-me-down accessories, nursing pads, extra bottles and will pass them along when I'm done.
All that to say: can't agree with you on this one!
Anonymous
I'm another busty mama (hit an H at my milkiest), and those bras do NOT come cheap. Don't forget that kinky holster, either -- 2 of those -- and those bra pads, plus whatever lotions, gels, etc. Also few sessions with a LC at home and at the BF Center.

I also rented 2 pumps (for work and home), and never regretted not buying one or schlepping one back and forth. The bottles and pump parts weren't that pricey, as I recall.

On top of all of this, we also used some formula (the horror!), so it was kind of the worst of both worlds. Then again, we have a healthy, happy kid and didn't spend more than we could afford, so really not a big deal.
Anonymous
Anonymous wrote:For us it was all the darn food I was starving for!


Ha. Yes. I figure my increased costs at the food by the pound place for lunch are offset by the fact that I am not spending money on booze.
Anonymous
Anonymous wrote:
Anonymous wrote:I work full time and have been breastfeeding for 4 months. Whoever says it's cheaper is INSANE. I had to buy lots of bottles for when I am at work. I had to rent an expensive hospital grade pump and then I have to keep buying VERY expensive diaphrams and valves b/c they wear out or tear. Those things are pricey!! I also had to buy another pump to take places with me and then i keep one at work. It's insane! INSANE, I say!


well, i will agree that the bottles and pump parts aren't cheap. (but the bottles CAN be cheap if you use cheap bottles).

but, why do you have 2 pumps? i rented a hospital pump while i was home, because i only pumped once a day, at home. but i bought a PISA when i returned to work, and i just lug the thing to and from work every day. there's no reason why you should have (and be paying for) 2 pumps.

formula costs $20 a canister. how many canisters do you think a baby will go through in the amount of time you are pumping?


I preferred to rent a hospital pump and keep it at work. I was on the phone all day with customers and on conference calls and the PISA was too loud for that.

I used the PISA at home and trips.
Anonymous
What about the back up generator to keep the freezer running in case of a power failure! $4K. LOL!
Anonymous
Anonymous wrote:What about the back up generator to keep the freezer running in case of a power failure! $4K. LOL!


Yep!!! I lived in fear of every storm. And just last night we discovered that the compressor in our deep freeze went kaput and we lost a ton of food - luckily past the nursing stage (for the moment) or I think would have been institutionalized.
Anonymous
I'm a WOHM and I had a Pump in Style ($300) lasted me through three kids with a total pumping time of about 2 years.

I didn't buy special bras or nursing cover ups.

I pumped into bottles that were cleaned and rinsed for the next day. Bottles that were used for formula or breast milk. So that cost is a wash.

The nursing pads were washed and reusable. For me it was much cheaper to BF.

Anonymous
Just for frame of reference, I've EBF 3 kids and below are my thoughts on what is actually needed when you EBF. All b/c a person spends more doesn't mean it is "more expensive":

Anonymous wrote:I'm the EPer from above. While I'm sure formula was more expensive in the long run, here were my breast milk costs:

$300 home visit from LC before I decided to EP [Don't need a home visit - I went to an LC once for $90 and then had some free phone consultations]
hospital pump rental for 9 months [don't need]
Medela Harmony hand pump for work back up [don't need]
Medela Freestyle (yes, I had 3 pumps b/c when you EP, you're pumping A LOT) [this is the only pump I needed. I left my Medela PIS at work. Didn't pump at home b/c I was with the baby all the time so nursed, didn't pump.]
2 nursing bras
1 My Brest Friend- useless since couldn't nurse [now this is why it was so expensive for you. you were exclusively pumping and not nursing. I used pillows just fine...]
1 recliner- not useless, but purchased for nursing purposes [not related at all to nursing]
1 Arms' Reach Co-Sleeper- not totally useless but again, purchased for overnight nursing sessions [not related at all to nursing]
1 nursing cover [got this for about $10]
2 deep freezers b/c I had a lot of frozen milk [this is so totally not needed]
20 or more Dr. Brown's bottles [have no idea why you'd need so many bottles]
At least 14 Ameda/Medela bottles[same comment as above]
Bags and bags and bags for freezing milk
Various membranes/flanges for two brands of pumps [not sure why you needed to buy so many of these]
10 sets of organic nursing pads [nwhy so many]


Not trying to be difficult here, but just wanted to point out that many of these costs are unnecessary if you are on a budget.
Anonymous
Anonymous wrote:
Anonymous wrote:For us it was all the darn food I was starving for!

Eh, at least I know (mostly) what goes into my body... who knows what's in formula!


Actually the ingredients are right there on the can/bottle.


And have you actually read them? I wouldn't put most of that shit in my body, let alone be able to pronounce most of them.
Anonymous
I don't understand spending all the money.
My experience:
twins are now 4 and I nursed for 14 months, pumped at work for 12.
Sing
Etonian is now 18 months and I urged for 17 months, stayed at home.


Costs:
hospital grade pump: $30/month for 12 months. Got a reduced rate because I work in a hospital. Brought it to and from the office every day.
Breast milk pump tubing kit: $30
Replacement flanges (replaced once in a year of pumping) $6
Bottles: had less than 10 total over two pregnancies. Got these as a shower gift. Reused for second pregnancy.
Twin ez-to-nurse pillow: $10 on craigs list
Lanisol: never used
Breast pads: never used
Lactation consultant: free during my hospital stay
Nusring bra: had two. Gap maternity: $20, bravado: $35 Reused after second pregnancy.
Nursing camis/clothing: never bought
Breast milk storage: lansinoh bags 50/$10. Used about 200 with twins, less than 20 with singleton.
Hand pump (manual) for occasional pumping at home with singleton. (not working outside of the home): free from a friend
Formula: never used
Insulated bag and ice packs: free from hospital
Nursing cover: never had. Used blanket
Recliner: never had. Sat on the sofa.






Anonymous
Whoops, previous post should have read:

"singleton is now 18 months and I nursed for 17 months. Stayed home."
Anonymous
Formula is just over $1,000 for 12 months if you are buying name brand (not knock off) powder formula..not the sensitive stomach stuff . That doesn't include bottles...which is probably only about $200 extra and I've used them for three kids.
Anonymous
oh my goodness. that's so much stuff....
Anonymous
Hosp. grade pump rental is, at most places, around $70/mo. That's def. the biggest cost at $800+/yr if you use it a full year (I only needed it 7 months). If you travel for work and/or need to be on the phone while pumping, or if you have nipple/duct problems, a hosp. grade pump is a necessity, though cleary not a necessity for everyone. A PISA is $300. Pump acoutrements, if you need a few sets of bottles and to replace membranes, etc., periodically, amount to about $100 in a year. Nursing bras, if you are well-endowed and need very good support, are $60+ each, I needed 3-4. Plus sleep bras (2 @0 $30ish/each) and a bravado ($30ish) for non-work days. Add in 2-3 LC visits at $100/each. Add in the cost for several bottles for nanny to use at home while WOHM. Total = far in excess of $1000, the cost of formula for a year, though clearly it wouldn't be if you didn't need to rent a hospital grade pump.
Forum Index » Infants, Toddlers, & Preschoolers
Go to: