Anonymous wrote:Anonymous wrote:Anonymous wrote:Anonymous wrote:DH & I both get coffee/breakfast every day - probably $50/week
DH eats lunch out (but at a work cafeteria that's subsidized) - probably $50/week
I eat lunch out maybe twice/week - $20/week
Kids get fast food once/week & DH and I get nicer takeout (Friday nights) - $50/week
1 or 2 family dinners out each month @ $60 or so each
Grand total = $290/month
I don't know how you got $290/month! Even assuming 4 weeks in a month (which is a little low), I'm seeing $800 a month...
This is what a lot of people are doing on this thread. Fuzzy math and selective recall. Obama? Romney?
Actually, I do see now the error, adding the $50/week items and the $120/month and then thinking the total was per month. It's still not accurate, though!
However, I am one of the posters who does budget, and the low amount amount I posted is accurate. If you think about it, it's often those of us paying attention to our expenses who realize how expensive eating out really is, and then make deliberate choices about cutting back.
Anonymous wrote:Anonymous wrote:Anonymous wrote:DH & I both get coffee/breakfast every day - probably $50/week
DH eats lunch out (but at a work cafeteria that's subsidized) - probably $50/week
I eat lunch out maybe twice/week - $20/week
Kids get fast food once/week & DH and I get nicer takeout (Friday nights) - $50/week
1 or 2 family dinners out each month @ $60 or so each
Grand total = $290/month
I don't know how you got $290/month! Even assuming 4 weeks in a month (which is a little low), I'm seeing $800 a month...
This is what a lot of people are doing on this thread. Fuzzy math and selective recall. Obama? Romney?
Anonymous wrote:Anonymous wrote:DH & I both get coffee/breakfast every day - probably $50/week
DH eats lunch out (but at a work cafeteria that's subsidized) - probably $50/week
I eat lunch out maybe twice/week - $20/week
Kids get fast food once/week & DH and I get nicer takeout (Friday nights) - $50/week
1 or 2 family dinners out each month @ $60 or so each
Grand total = $290/month
I don't know how you got $290/month! Even assuming 4 weeks in a month (which is a little low), I'm seeing $800 a month...
Anonymous wrote:Anonymous wrote:About 125 per week for family of 4, two toddlers. DH and I always buy lunch at work, usually $5 for me and $10 for him. Then we eat out at cheap places on the weekend, about 20 total each time for the four of us. Then pizza night for $10 on Tuesdays, and chips and queso on Friday nights.
where can a family of 4 eat out for $20????? If I could find this, I'd go there! Please share.
Anonymous wrote:About 125 per week for family of 4, two toddlers. DH and I always buy lunch at work, usually $5 for me and $10 for him. Then we eat out at cheap places on the weekend, about 20 total each time for the four of us. Then pizza night for $10 on Tuesdays, and chips and queso on Friday nights.
Anonymous wrote:Anonymous wrote:One or two restaurant meals for a family of 4 per month.
So... $60 to $120/month?
We pack lunches and cook from scratch. Grocery shopping (Whole Foods) is $600 to 700 a month.
A $60 restaurant meal? For 4? With table service? Where?
Anonymous wrote:I'm too ashamed to calculate. We probably collectively spend approx $20/day on weekdays at lunch alone....excluding dinners that is probably at a minimum of $400 and I have not even gotten into dinner.
I gotta go now and bury my head in the sand again...
Anonymous wrote:DH & I both get coffee/breakfast every day - probably $50/week
DH eats lunch out (but at a work cafeteria that's subsidized) - probably $50/week
I eat lunch out maybe twice/week - $20/week
Kids get fast food once/week & DH and I get nicer takeout (Friday nights) - $50/week
1 or 2 family dinners out each month @ $60 or so each
Grand total = $290/month
Anonymous wrote:One or two restaurant meals for a family of 4 per month.
So... $60 to $120/month?
We pack lunches and cook from scratch. Grocery shopping (Whole Foods) is $600 to 700 a month.
Anonymous wrote:About 125 per week for family of 4, two toddlers. DH and I always buy lunch at work, usually $5 for me and $10 for him. Then we eat out at cheap places on the weekend, about 20 total each time for the four of us. Then pizza night for $10 on Tuesdays, and chips and queso on Friday nights.
Anonymous wrote:
-5 days of lunches for $50. really? no more than $10/lunch? And the poster seemed to indicate this was for 2 people?