Anonymous wrote:
Anonymous wrote:
Anonymous wrote:I probably spend on average $100 per day on a mix of admissions and meals. Some days are more and others are less. I have 2 kids in elementary and 1 in preschool. Of course we spend less during school but in the summer I feel like the summer outings add up.
$100 PER DAY??
Doing what?
I could blow that easily, just on food. Stop at Starbucks with a drink for everyone is 20 alone. Add in lunch at sit down places for four and you have at least another 50.00. That doesn’t include any activities. If OP is not a troll, I think they may just rely on outside factors to run their day, which can be wicked expensive.
OP here. My kids were in camp or we were on vacation until the beginning of August. I guess I have been treating the past 2 weeks as a staycation. We do eat at sit down restaurants for lunch or dinner. We have also eaten at places like shake shack. I have done a few overnight trips to Philadelphia, Lancaster, and Annapolis.
We just met up with a friend this morning. I spent $60 for the activity for my 3 kids plus $50 for lunch. Yesterday I spent $120 on a day out in DC. Tomorrow meeting up with another friend for activity and dinner.