Don’t know exactly but I estimate $1000 one adult one teen boy.
Anonymous
05/24/2023 12:52
Subject: Groceries budget?
Family of four; 800-$1k per month
Anonymous
05/24/2023 12:13
Subject: Groceries budget?
350 max for all groceries+everything else for 2 adults. This includes a monthly trip to Costco ($150). Aldi, Lidl, Asian supermarket only. Rarely eat out.
Anonymous
05/24/2023 11:25
Subject: Groceries budget?
3 adults
3 kids (elementary and middle school ages)
$800 - $900, includes eating out/ordering in once a week (e.g., pizza, Mexican, etc.).
We shop at Aldis or Lidls. We spend the most money on produce. We don't have a lot of fridge/freezer or storage space so don't buy in bulk either. We do cook from scratch all the time mostly for health and allergy reasons but I guess that lowers the bill.
Anonymous
05/24/2023 09:52
Subject: Groceries budget?
We are a family of four - two adults and a 6 year old and a 9 year old. I'd say that this year its probably around $900 a month, which includes groceries and meals out. I started doing about 90% of my grocery shopping at Aldi this year, which really helped cut our grocery spending by a LOT. Previously I shopped almost exclusively at Harris Teeter, and it was probably more like $1,300 a month.
Anonymous
05/24/2023 07:38
Subject: Groceries budget?
Anonymous wrote:How much did your family spend on groceries last month?
For how many people?
2 x Adults
2 x Kids (11,12)
$800 monthly
Anonymous
05/24/2023 02:23
Subject: Groceries budget?
Anonymous wrote:How much did your family spend on groceries last month?
For how many people?
$1500-$1800, 4 - includes 2 teens
And, groceries includes Costco, which includes flowers batteries, and other occaisional implulse buys like beach towels or a new small appliance that may not traditionally be considered groceries
Anonymous
05/23/2023 23:29
Subject: Groceries budget?
Crazy how an adult needs $450/mo now. Just a few years ago as a single guy I budgeted 300 and felt good.
Anonymous
05/23/2023 21:32
Subject: Groceries budget?
One adult, two little kids. Usually about $600/month at the grocery store (this includes diapers) and $200/month at the farmer’s market. $50/month eating out. I’m trying to get it down but also I like food and cooking.