Anonymous wrote:Please tell me how you spend $600 month for a family of four. I've tried, I can't make it work.
We do it but just barely. Sometimes it is closer to $700 if our older son is home from college (then it's 5 of us plus the dog). But we do eat out about twice a week, and I buy my lunches at work several days a week too. Generally it's a lot of chicken, Lentil and Pea soups I make, mac and cheese, pastas, burgers (beef and veggie), salads, rice, assorted veggies such as broccoli and green beans. My teens don't really like fish, but I get that about once a week because DH and I like it. We generally get that from Whole Foods. Most of our groceries are from Target and Trader Joes. I try to buy what's on sale when I can. Also the Target Red Card saves me 5%, which adds up.