Anonymous
Post 05/04/2013 07:29     Subject: How is this possible

Anonymous wrote:We don't eat organic and spend half that. Organic is silly.

Whole Foods is crazy expensive. I once popped in with a friend and bought a single peach. It was $4.



Never happened unless you bought a one pound peach.
Anonymous
Post 05/04/2013 07:24     Subject: How is this possible

Anonymous wrote:If you're into eating pesticides and hormones, more power to you. I don't find it silly to want to avoid them.


I do. Gullible, too.

Anonymous
Post 05/04/2013 07:22     Subject: How is this possible

Anonymous wrote:
Anonymous wrote:A family of three to spending $2000 on groceries. I'll tell you how, DW lives at Whole Foods. She's been bamboozled by all the tricks and shiny labels of bearded Vermont cattle growers etc.


Sheesh, passive aggressive, much? It works like this:

He: Hey doll, do you mind if I do the grocery shopping for the next few weeks?

She: Gee, sugarloaf, why do you want to do that?

He: Well gummibear, I've kind of lost touch with what things cost these days, and I want to reconnect, domestically speaking

She: >swoon<

Learn to communicate with your spouse or GTFO


Or, maybe OP's wife is using her debit card to withdraw cash at Whole Foods to build up a nest egg so she can leave.
Anonymous
Post 05/03/2013 18:20     Subject: How is this possible

We are a family of 6 (including nanny) and I spend about $2000 a month shopping almost exclusively at whole foods (I buy paper products elsewhere). I don't buy much packaged stuff though.
Anonymous
Post 05/03/2013 17:51     Subject: Re:How is this possible

We're a family of four and we easily spend $1200/month on groceries, plus eat out once or twice a week.
Anonymous
Post 05/03/2013 17:49     Subject: How is this possible

Anonymous wrote:A family of three to spending $2000 on groceries. I'll tell you how, DW lives at Whole Foods. She's been bamboozled by all the tricks and shiny labels of bearded Vermont cattle growers etc.


Man, that Whole Foods store down the block takes up my WHOLE paycheck.
Anonymous
Post 05/03/2013 16:06     Subject: How is this possible

Or, "guimmibear? I was reading in the paper that peaches don't have to cost $4 apiece. Why don't we try shopping at a store that isn't the biggest rip off in history? Hmmm, lollipop?"
Anonymous
Post 05/03/2013 16:05     Subject: How is this possible

Anonymous wrote:A family of three to spending $2000 on groceries. I'll tell you how, DW lives at Whole Foods. She's been bamboozled by all the tricks and shiny labels of bearded Vermont cattle growers etc.


Sheesh, passive aggressive, much? It works like this:

He: Hey doll, do you mind if I do the grocery shopping for the next few weeks?

She: Gee, sugarloaf, why do you want to do that?

He: Well gummibear, I've kind of lost touch with what things cost these days, and I want to reconnect, domestically speaking

She: >swoon<

Learn to communicate with your spouse or GTFO
Anonymous
Post 05/03/2013 15:31     Subject: How is this possible

There's one in Fairfax.
Anonymous
Post 05/03/2013 15:19     Subject: How is this possible

Where is h-mart?
Anonymous
Post 05/03/2013 13:15     Subject: How is this possible

Go to h-mart. You will fill a cart high with great fresh produce for very little money. I buy organic sometimes, especially for meat, but whole foods is just crazy expensive. Look at their profit margins.
Anonymous
Post 05/03/2013 13:06     Subject: How is this possible

If you're into eating pesticides and hormones, more power to you. I don't find it silly to want to avoid them.
Anonymous
Post 05/03/2013 12:40     Subject: How is this possible

We don't eat organic and spend half that. Organic is silly.

Whole Foods is crazy expensive. I once popped in with a friend and bought a single peach. It was $4.

Anonymous
Post 05/03/2013 12:27     Subject: How is this possible

I find Whole Foods isn't any more expensive than regular stores if you tend to buy organic either way and stick to basics (veggies/fruits/meats/basic staples). Their store brand organics are great and cheap.

If she's buying a bunch of packaged overpriced crap, then yeah, that sucks.

We eat organic and are a household of five (three adults and two elem. aged boys). We spend about $1200 a month.
Anonymous
Post 05/03/2013 12:04     Subject: How is this possible

A family of three to spending $2000 on groceries. I'll tell you how, DW lives at Whole Foods. She's been bamboozled by all the tricks and shiny labels of bearded Vermont cattle growers etc.