Anonymous wrote:A Starbucks Iced Blonde Vanilla Latte per day adds up to over $215 per month. We gave our daughter $1000 per month.
Simple math, divide the cost of a semester meal plan by the number of weeks the student will be on campus.
Anonymous wrote:A Starbucks Iced Blonde Vanilla Latte per day adds up to over $215 per month. We gave our daughter $1000 per month.
Simple math, divide the cost of a semester meal plan by the number of weeks the student will be on campus.
Anonymous wrote:My DD is a rising junior in college and moving off campus . She says she doesn't want a meal plan of any kind.
How much should she expect to spend per month for meals? We are planning on putting that much in a debit account every month.
Anonymous wrote:A Starbucks Iced Blonde Vanilla Latte per day adds up to over $215 per month. We gave our daughter $1000 per month.
Simple math, divide the cost of a semester meal plan by the number of weeks the student will be on campus.
Anonymous wrote:Please do a search - this has been asked a dozen times in the last couple of months.