Toggle navigation
Toggle navigation
Home
DCUM Forums
Nanny Forums
Events
About DCUM
Advertising
Search
Recent Topics
Hottest Topics
FAQs and Guidelines
Privacy Policy
Your current identity is: Anonymous
Login
Preview
Subject:
Forum Index
»
Food, Cooking, and Restaurants
Reply to "Only have $20 to spend for meals (groceries)through next Thurs. What should I buy?"
Subject:
Emoticons
More smilies
Text Color:
Default
Dark Red
Red
Orange
Brown
Yellow
Green
Olive
Cyan
Blue
Dark Blue
Violet
White
Black
Font:
Very Small
Small
Normal
Big
Giant
Close Marks
[quote=Anonymous]I am a single mom with a child. Had I not decided to stock up on some sale items this week, I would have spent a total of $25 for groceries this week and that includes $17 at Whole Foods. I buy a loaf of bread each week for $1 at the grocery store. By the end of the week, I have 3/4 of the loaf left after providing a sandwich with 2 slices 5 days a week plus making grilled cheese at least one night. With the left over loaf I could potentially make pbj, grilled cheese (cheese slices - can ask the deli for a $1 or $2 worth or any dollars amount worth or buy a thing of processed slices if that's the preferred type), french toast (needs one egg and a bit of milk ), or regular toast. And that was all from the same $1 loaf. ( I don't eat bread myself - only my daughter eats it.) Other cheap and easy stuff - dozen eggs - $1.50 - scrambled, hard boiled, - small container of milk - $1.59, box of cereal that is on sale (Cheerios or Kix - $2.50), Yogurt (can get those for $.40 or $.50 each), bag of carrots sticks ($1.50), soup (always on sale), frozen pizza ($1), apples or clementines (in season so cheaper), juice packed fruit (usually on sale at Safeway for $1 a container), box of mac n cheese ($1), bag of frozen chicken tenders ($8 - $10 depending on what store), bagged salad ($2.50), salad dressing ($1 a bottle), box of pasta ($1), box of Bisquick ($3 - makes pancakes, waffles, biscuits). Throw in a thing a cookies or crackers or chips - that is another $2. One just doesn't need the volume and quantity of food for two people - one who is a child - that is needed to feed a family of 4 that includes 2 adults. Crock pots are not a good investment or use of food money. The amount of food made exceeds what is needed, leftover food that has been cooked and warmed 8+ hours doesn't taste that great then being frozen and reheated later. Dried beans - waste of time and energy. Its more cost and time effective to buy a can of beans to make a recipe to serve two.[/quote]
Options
Disable HTML in this message
Disable BB Code in this message
Disable smilies in this message
Review message
Search
Recent Topics
Hottest Topics