Toggle navigation
Toggle navigation
Home
DCUM Forums
Nanny Forums
Events
About DCUM
Advertising
Search
Recent Topics
Hottest Topics
FAQs and Guidelines
Privacy Policy
Your current identity is: Anonymous
Login
Preview
Subject:
Forum Index
»
Money and Finances
Reply to "Weekly spend at the grocery store - Family of 4? And a vent..."
Subject:
Emoticons
More smilies
Text Color:
Default
Dark Red
Red
Orange
Brown
Yellow
Green
Olive
Cyan
Blue
Dark Blue
Violet
White
Black
Font:
Very Small
Small
Normal
Big
Giant
Close Marks
[quote=Anonymous]90-130 spender per week here for a family of 4... I buy apples and bananas so we have them at all times. I never spend more than $3 for a large bunch of bananas and $5-6 on a bag of apples. For homemade mac n cheese, I buy a block of store-brand monterey jack and a block of store-brand sharp cheddar ($2.50-3/block - total $6 tops). Usually I do fancy it up and buy smoked gouda or asiago - adds another $6. However, I make 1lb of cooked elbow macaroni - the Kraft box is only 7.25 oz INCLUDING the cheese packet. I'd guess at most there is 6oz of macaroni there. You'd need 3.5 boxes to make as much as I do homemade; that's at LEAST $5. AND it doesn't reheat well![/quote]
Options
Disable HTML in this message
Disable BB Code in this message
Disable smilies in this message
Review message
Search
Recent Topics
Hottest Topics