Toggle navigation
Toggle navigation
Home
DCUM Forums
Nanny Forums
Events
About DCUM
Advertising
Search
Recent Topics
Hottest Topics
FAQs and Guidelines
Privacy Policy
Your current identity is: Anonymous
Login
Preview
Subject:
Forum Index
»
Money and Finances
Reply to "Weekly spend at the grocery store - Family of 4? And a vent..."
Subject:
Emoticons
More smilies
Text Color:
Default
Dark Red
Red
Orange
Brown
Yellow
Green
Olive
Cyan
Blue
Dark Blue
Violet
White
Black
Font:
Very Small
Small
Normal
Big
Giant
Close Marks
[quote=Anonymous][quote=Anonymous]My problem is FRUIT. I eat like 2 apples a day and my kids do as well! SO i end up buying like 20 apples a week and it's SO EXPENSIVE. Bananas too are popular in my house and they are pricey unless you go to trader joes. But my kids tend to snack on fruit instead of crackers, etc, so it's gets really pricey. I also snack on fruit meaning I can eat as much as 2 apples, 2 bananas and an orange and grapes in one day. Let me tell you, when you do that everyday, your fruit bill becomes astromonical. [/quote] Bestway has fresh fruits and veggies at a fraction of the cost in the grocery store. I dont buy any of my fruits in the grocery store unless i happened to be there for something else, the fruit is the only other thing I may need to get through the last day or two of the week. Otherwise, I run into bestway to pick up what i need there [/quote]
Options
Disable HTML in this message
Disable BB Code in this message
Disable smilies in this message
Review message
Search
Recent Topics
Hottest Topics