Toggle navigation
Toggle navigation
Home
DCUM Forums
Nanny Forums
Events
About DCUM
Advertising
Search
Recent Topics
Hottest Topics
FAQs and Guidelines
Privacy Policy
Your current identity is: Anonymous
Login
Preview
Subject:
Forum Index
»
VA Public Schools other than FCPS
Reply to ""Whatever you do, don't bring used supplies to school""
Subject:
Emoticons
More smilies
Text Color:
Default
Dark Red
Red
Orange
Brown
Yellow
Green
Olive
Cyan
Blue
Dark Blue
Violet
White
Black
Font:
Very Small
Small
Normal
Big
Giant
Close Marks
[quote=Anonymous][quote=Anonymous][quote=Anonymous]I have to say, I am very impressed with the environmental ethic that so many people in this thread seem to share! I have to admit that using the rest of a half-used composition book for my own notetaking is not something that would even occur to me. I like having my own supplies that I choose for myself. My kids went to elementary school at Taylor, and the great thing there was that you could just pay $40-50 to the PTA (depending on the class and the list) and they would take care of the supplies for you. They would take advantage of bulk purchasing, and I'm sure there would be leftover money for the PTA coffers, and that was fine with me. Boom and done. It was awesome. Such a nice change from daycare/preschool, where I would spend the night before the first day of the new "class year" running around from CVS to Target to Staples staring at depleted shelves, trying to find specific things on the supply lists. It was WELL worth the extra cost to do this (and honestly, I don't think there would have been much saved by buying everything myself, to say nothing of the time value of avoiding that chore). I honestly don't remember getting back much at the end of the year in the way of unused or partially used supplies, e.g., leftover glue sticks or tissues or white board markers. It would be better if they would just keep that stuff at the school. In any event, I thought the idea was that most of the supplies were treated as a sort of "communal property," which is why brand names and sizes were often specified, as it makes it easier and more fair for everyone to have the same stuff. [/quote] Every year, those stupid kid scissors came home at the end of the year. Why on Earth do those need to be sent home with each kid instead of kept for the classroom year after year? How many kiddie scissors does one house need?! The Edukits were great as far as efficiency - and to ensure all kids had the same supplies. But increasingly expensive and not particularly economical - almost $80 for one by 4th or 5th grade! And those same stupid scissors and extra glue sticks still came home at the end of the year. And the countless barely-used composition books. yes, I too, kept them and am still using them up with my personal uses, even though I absolutely HATE them because they don't open flat, can't fold them over, can't easily rip out pages.[/quote] 5th grade kit was about $100 this year for our 5th grader and included another Case-it, which we bought last year and is still in fine condition. And we needed four dozen pencils. Which seems like a lot. [/quote]
Options
Disable HTML in this message
Disable BB Code in this message
Disable smilies in this message
Review message
Search
Recent Topics
Hottest Topics