Toggle navigation
Toggle navigation
Home
DCUM Forums
Nanny Forums
Events
About DCUM
Advertising
Search
Recent Topics
Hottest Topics
FAQs and Guidelines
Privacy Policy
Your current identity is: Anonymous
Login
Preview
Subject:
Forum Index
»
Money and Finances
Reply to "How much do you spend on food per month?"
Subject:
Emoticons
More smilies
Text Color:
Default
Dark Red
Red
Orange
Brown
Yellow
Green
Olive
Cyan
Blue
Dark Blue
Violet
White
Black
Font:
Very Small
Small
Normal
Big
Giant
Close Marks
[quote=Anonymous][quote=Anonymous]We spend way too much on food but I have no idea how to get the costs down. Here is the cost for our dinner last night which ended up costing $22. We are a family of 3: Organic chicken breast, 1 pound, used all of it and no leftovers: $7 Organic broccoli and bag of shredded carrots: $6 Box of special rice: $4 Bread crumbs and butter based on the amount used for meal: $2 Beverage (juice): $3 Total: $22 for eating at home, no leftovers [/quote] Well, I am assuming you prioritize organic, so assuming you want to keep that there are still a few ways you could reduce this cost considerably. #1) Meal plan and buy in bulk. Locate a source of cheaper organic chicken. EG on sale or at Costco etc. Repackage at home in 1 pound quantities and freeze. I don't shop at Costco but I see online that organic chicken breast there can be $4.99/pound. Aldis has it cheaper than $7 per pound too. #2) substitute other chicken meat (thighs, etc) -- my family only eats chicken breast though so this won't work for everyone. #3) use regular rice instead of fancy boxed rice. MUCH MUCH cheaper. 2 C of rice is maybe 50 cents? #4) buy regular carrots instead of a bag of shredded carrots and spend 2 minutes grating with a grater. Carrots can be as low as $1 per pound. #5) I don't know how expensive organic broccoli is, but I have a rule never to spend more than $1.99 a pound for fresh produce. If broccoli is more than that, keep looking until you find a leafy green vegetable or cruciferous vegetable that is less than $1.99 a pound. Or buy something frozen. #6) buy the breadcrumbs and butter when on sale and freeze or store safely to cut that price in half. Your meal is breaded chicken breasts, rice, and two vegetables. You should be able to make that for $12.[/quote]
Options
Disable HTML in this message
Disable BB Code in this message
Disable smilies in this message
Review message
Search
Recent Topics
Hottest Topics