Toggle navigation
Toggle navigation
Home
DCUM Forums
Nanny Forums
Events
About DCUM
Advertising
Search
Recent Topics
Hottest Topics
FAQs and Guidelines
Privacy Policy
Your current identity is: Anonymous
Login
Preview
Subject:
Forum Index
»
Political Discussion
Reply to "One conservative position I agree with"
Subject:
Emoticons
More smilies
Text Color:
Default
Dark Red
Red
Orange
Brown
Yellow
Green
Olive
Cyan
Blue
Dark Blue
Violet
White
Black
Font:
Very Small
Small
Normal
Big
Giant
Close Marks
[quote=Anonymous][quote=Anonymous][quote=Anonymous][quote=Anonymous]All I know is that the people I know who are struggling financially have so little joy in their lives, that if a can of Coke is going to make them feel a little indulgent, I'm not going to deny them that. I used to think like OP, that it's a no brainer to restrict SNAP benefits to necessities. Then I realized I have friends who are poor, and talked to them about it.[/quote] And why not a bottle of wine too? Rich ladies drink wine, who are we to deprive the poor of simple pleasures? SNAP is supposed to be about feeding people. If they want to buy Coke or Cheetos because that is important in their life they should do it with their own money, just as they would with cigarettes or alcohol. [/quote] I've seen this same argument before about how people using food stamps have full carts of junk food and I dont understand the surprise. Food stamps are a small fixed amount every month, and if you finish up the fixed amount, you have to wait till the next month You get more items for your buck and a larger quantity of items when you buy cheap processed foods. It's convenient, faster, tastier than healthy food. If you only get 100 dollars a month food stamps, you arent going to shop at Whole Foods and buy artisan snacks and kombucha[/quote] This is also just an excuse. You can buy a 20lb bag of white rice (11,821 calories) from the store for $11.14. A party size bag of chips (2,250 calories) from the same store costs $5.94. The cost per 100 calories for rice is 9.4 cents and it is 26.4 cents for chips. Junk food actually costs more per calorie than budget friendly healthier food. [/quote]
Options
Disable HTML in this message
Disable BB Code in this message
Disable smilies in this message
Review message
Search
Recent Topics
Hottest Topics