Toggle navigation
Toggle navigation
Home
DCUM Forums
Nanny Forums
Events
About DCUM
Advertising
Search
Recent Topics
Hottest Topics
FAQs and Guidelines
Privacy Policy
Your current identity is: Anonymous
Login
Preview
Subject:
Forum Index
»
Money and Finances
Reply to "If your HHI is around $150k and you have 1-2 kids...."
Subject:
Emoticons
More smilies
Text Color:
Default
Dark Red
Red
Orange
Brown
Yellow
Green
Olive
Cyan
Blue
Dark Blue
Violet
White
Black
Font:
Very Small
Small
Normal
Big
Giant
Close Marks
[quote=Anonymous][quote=Anonymous][quote=Anonymous]Yes, we take our lunches about 4x/week to work, eating out once a week with our friends at about $10/wk, so that's ~$80/mo. Our grocery bills only include FOOD - all other "household items" (paper towels, dish soap, etc) are covered under "household" expenses. We shop the sales, eat a lot of chicken breast and lean porkchop - we don't like red meat really, it's not good for us either - [b]and LOTS of fresh fruit & veggies from farmers markets and local grocery.[/b] We cut down on processed items like soda, boxed food, etc. Most of the things we eat, we make from scratch. But we don't spend a ton of time cooking either, we have simple tastes and dinner is made in about 20 mins per evening, usually with enough for leftovers in a lunchbox the next day.[/quote] See, this is where I find it hard to imagine your grocery bill being so low. Because when I have trips where I only need a few fresh things + crap like cookies and Easy Mac and cereal, my bill is cheap. But the week I go when I have to load up on produce? $$$$$. A head of cauliflower is $3.99 at my VA Wegmans right now. CAULIFLOWER. Not even organic. Just a regular old lowly head of cauliflower. Four bucks. A bag of apples- easily $8 and will last us a couple days. Grapes are like $3.50/lb. The better I eat, the more I spend, which is sad, but true. [/quote] I guess my best advice is to just shop the sales. If you buy grapes every week, they may be on sale for $2/lb one week and back up to regular price $4/lb the next 3 weeks. If plums are 99c/lb and strawberries are $4/lb, guess which one I'm going to buy? Be flexible. Eat what's in season. Cucumbers were 2/$1 at the store this week. So I bought 4 and plan to make yummy cucumber salads and cucumber veggie snacks for our lunchboxes. In the winter, potatoes, onions, squash, etc is in season so base your menu off of that. There are deals to be had at almost EVERY farmers Market i've been to in the area. For example - the Thursday DC/Navy Memorial farmers market, there are a few vendors that have "scratch & dent" bins of fruit - peaches for 99c/lb, when everyone else is selling them for $3/lb. They may have one small bruise or an apple may be "ugly" but it's totally edible. Have a few meat-less evenings, or do "breakfast for dinner" once a week - egg burritos are a cheap and tasty, protein-filled meal. We do not eat all organic - I have found the prices are very expensive and I can't tell that much of a difference (unsophisticated tastebuds I guess?) - so of course factor that in. Sure, noone likes to eat sandwiches, pasta and rice all the time - and we don't!!! There are tons of meals online made with a budget in mind. Google is a wonderful thing![/quote]
Options
Disable HTML in this message
Disable BB Code in this message
Disable smilies in this message
Review message
Search
Recent Topics
Hottest Topics