Toggle navigation
Toggle navigation
Home
DCUM Forums
Nanny Forums
Events
About DCUM
Advertising
Search
Recent Topics
Hottest Topics
FAQs and Guidelines
Privacy Policy
Your current identity is: Anonymous
Login
Preview
Subject:
Forum Index
»
Money and Finances
Reply to "$8.50 for a loaf of bread"
Subject:
Emoticons
More smilies
Text Color:
Default
Dark Red
Red
Orange
Brown
Yellow
Green
Olive
Cyan
Blue
Dark Blue
Violet
White
Black
Font:
Very Small
Small
Normal
Big
Giant
Close Marks
[quote=Anonymous][quote=Anonymous]OP here. To answer people's questions, I went to Whole Foods because it's close to my kid's school and I was doing pick up, and I only had to get like four things and the other things I knew would be reasonably priced there. Still pricier than they used to be because everything is, but not more expensive than it would be at Giant or Harris Teeter. I do find TJ's has good prices but obviously selection is more limited -- I can't go there for a lot of things. Like I needed molasses and while they might have that at TJ's, they also might not. If it had been under $6, I would have bought it even though that's pricy. Basically I just can't believe that they sell enough of those loaves at $8.50 apiece to make it worth selling them. They are perishable, and a lot of Whole Foods shoppers are very health conscience -- I bet many of them wouldn't touch brioche. I honestly think they must be selling like a quarter of their stock and throwing the rest out because I just can't imagine that there are enough people willing to pay that. It is highway robbery.[/quote] They trust that their target demographic doesn’t pay attention to prices, and while more of them do check prices now than they did a year ago, about many of their customers, they’re still right.[/quote]
Options
Disable HTML in this message
Disable BB Code in this message
Disable smilies in this message
Review message
Search
Recent Topics
Hottest Topics