Toggle navigation
Toggle navigation
Home
DCUM Forums
Nanny Forums
Events
About DCUM
Advertising
Search
Recent Topics
Hottest Topics
FAQs and Guidelines
Privacy Policy
Your current identity is: Anonymous
Login
Preview
Subject:
Forum Index
»
Money and Finances
Reply to "Weekly spend at the grocery store - Family of 4? And a vent..."
Subject:
Emoticons
More smilies
Text Color:
Default
Dark Red
Red
Orange
Brown
Yellow
Green
Olive
Cyan
Blue
Dark Blue
Violet
White
Black
Font:
Very Small
Small
Normal
Big
Giant
Close Marks
[quote=Anonymous][quote=Anonymous]someone explain to me why everyone says processed foods are more expensive. Poor people tend to buy them b/c they are actaully cheaper than buying raw fruits, veggies and meats. I find that buying whole foods is WAY more expensive than buying frozen meals or processed, pre=packaged foods. Where are people shopping that meats, fruits and veggies are CHEAPER than a box of frozen mac and cheese, etc? [/quote] You are comparing two different things. Prepackaged stuff is generally more expensive than if you purchased individual ingredients and made them from scratch. One serving of homemade mac and cheese is far cheaper than one serving of boxed mac and cheese. [/quote]
Options
Disable HTML in this message
Disable BB Code in this message
Disable smilies in this message
Review message
Search
Recent Topics
Hottest Topics