Toggle navigation
Toggle navigation
Home
DCUM Forums
Nanny Forums
Events
About DCUM
Advertising
Search
Recent Topics
Hottest Topics
FAQs and Guidelines
Privacy Policy
Your current identity is: Anonymous
Login
Preview
Subject:
Forum Index
»
Money and Finances
Reply to "How much do you spend on food per month?"
Subject:
Emoticons
More smilies
Text Color:
Default
Dark Red
Red
Orange
Brown
Yellow
Green
Olive
Cyan
Blue
Dark Blue
Violet
White
Black
Font:
Very Small
Small
Normal
Big
Giant
Close Marks
[quote=Anonymous][quote=Anonymous][quote=Anonymous][quote=Anonymous][quote=Anonymous]About $100 a week, 2 tweens and 2 adults. I cook 95% of our meals so eating out is minimal. We eat a lot of produce which is one of the biggest costs each week. [/quote] You feed four people on $5,200 a year?? How??[/quote] Those kids must be starving. My tween eats $100 a week herself! We do buy organic dairy and some veggies, but even with Aldi’s I can’t make your math work.[/quote] I do shop at aldi. Here might be an average week: - chicken legs (thighs and legs as one piece) and/or a whole chicken (typically with a $2 o on it) - pork chops (typically with a $2 off on it) - edamame - Cans of beans - most of the fruit on sale and then some. This week I got avocado, watermelon, blueberries, mandarins and bananas). -lettuce -tomatoes - broccoli and cauliflower -mayo -3 doz eggs - yogurt - frozen ravioli - carrots - celery - onions - bread - bag of shrimp - lunch meat - milk I buy meat and often Bread at aldi that has $2 off stickers on it and pop it in the freezer. I thaw it and it is a main protein (when meat) for about $3 with usually left overs. I often look at their special buys in their front freezer section. Two weeks ago they had tortellini for $.99 a bag frozen. That’s about 3.5 lunches (main meal) for one of my kids. If I roast a chicken on day one then day 3 we have soup with bread for dinner from the chicken. We have enough for lunches the next day. If I make pork chops, the next day my son might have pork for lunch or a pork sandwich. 85% of the meat I buy at aldi is reduced in price and then frozen, thawed and cooked. That saves me usually 20-40% off the package. I may also go to an Asian market for their produce - sometimes off their discount bin. This week it was strawberries ($1.19 each x 2) and plums, nectarines and peaches (discount bin - 6 for $1.50). I only do this about 1-2x a month if I’m driving by one. I don’t ofte got to other stores but will if it is an amazing sale. A week ago giant had 1.99 cherries. We got a to. [/quote] Ha - and no my kids aren’t starving n[/quote]
Options
Disable HTML in this message
Disable BB Code in this message
Disable smilies in this message
Review message
Search
Recent Topics
Hottest Topics