Toggle navigation
Toggle navigation
Home
DCUM Forums
Nanny Forums
Events
About DCUM
Advertising
Search
Recent Topics
Hottest Topics
FAQs and Guidelines
Privacy Policy
Your current identity is: Anonymous
Login
Preview
Subject:
Forum Index
»
Money and Finances
Reply to "Weekly spend at the grocery store - Family of 4? And a vent..."
Subject:
Emoticons
More smilies
Text Color:
Default
Dark Red
Red
Orange
Brown
Yellow
Green
Olive
Cyan
Blue
Dark Blue
Violet
White
Black
Font:
Very Small
Small
Normal
Big
Giant
Close Marks
[quote=Anonymous][quote=Anonymous]200/week at Whole Foods (mostly - H-Mart and Trader Joe's for specialty foods). Family of 4 (7 and 2 year olds). The biggest money-saver is severely limiting packaged foods and individual portions- you are right that snack foods, crackers, etc are very expensive for their weight! Cooking from scratch and hardly ever eating out is difficult for 2 working parents, yet this is the most economical strategy. I buy grain in bulk at Whole Foods. Organic milk and other dairy. Bread instead of crackers, blocks of cheese instead of grated, big pots of yogurt instead of little containers, no individual servings or ready-to-eat already prepared foods. DS goes to school with a home-cooked meal, such as pasta with cheese, broccoli and grapes. We are very careful about not wasting a single thing in the fridge.[/quote] We do the same things - no prepackaged stuff, few ready-made 'snacks' (I'd rather pop some popcorn than buy Pirate Booty, for example). I plan meals and make sure to use the ingredients. Before my weekly shopping trip, the fridge is almost bare. That said, we are a family of 4 (2 boys), kids get lunch/snacks provided at daycare but they wouldn't starve if I had to feed them at home - it wouldn't up our bill. We eat most dinners in and DH and I work from home so that includes my lunches too (sometimes DH's, but mostly he eats out). Aside from DH's bad eating out habit (refuses to eat leftovers), we spend between $90 and $130/week in groceries (food only - I don't buy TP, paper towels, etc. at the grocery store). We maybe eat out once a week (fast food or pizza - so $20 or so). About a year ago we cut down on meat consumption and now lean towards meals like quiche or pasta carbonara that have protein, but don't require a giant hunk of animal flesh. We also have breakfast for dinner, stuff like that. I'll make a big pile of homemade mac n cheese on Sunday and the kids will eat it for dinner or as a side 2-3 times later that week. It really, really cuts into bills to do things that way! [/quote]
Options
Disable HTML in this message
Disable BB Code in this message
Disable smilies in this message
Review message
Search
Recent Topics
Hottest Topics