Toggle navigation
Toggle navigation
Home
DCUM Forums
Nanny Forums
Events
About DCUM
Advertising
Search
Recent Topics
Hottest Topics
FAQs and Guidelines
Privacy Policy
Your current identity is: Anonymous
Login
Preview
Subject:
Forum Index
»
Money and Finances
Reply to ""Saving" money by eating out less"
Subject:
Emoticons
More smilies
Text Color:
Default
Dark Red
Red
Orange
Brown
Yellow
Green
Olive
Cyan
Blue
Dark Blue
Violet
White
Black
Font:
Very Small
Small
Normal
Big
Giant
Close Marks
[quote=Anonymous][quote=Anonymous]At the beginning of June I resolved to reduce our food costs but eating out less and cooking dinner at home using fresh ingredients every day. For the first month we dramatically reduced our eating out costs. BUT even though it seemed like the grocery bills were modest (individually), overall our monthly food cost is about the same because the total grocery bill more than made up for the reduced eating out bill. We are vegetarian so don't buy expensive meats, and generally don't buy anything extravagant (shop at Harris teeter and occasionally Trader Joe's). Even though I've been watching the weekly grocery bill carefully and it seems reasonable, there are always expensive extras that add up to another $10-15 here and there e.g. toilet paper, kitchen rolls, olive oil, cat litter etc. so a $70 a week bill will turn into a $120 a week, plus an extra trip here and there which adds another $100 or so. Somehow we don't seem to be saving money. Sure, we're eating a lot better and wasting less food, but does it make sense to just go back to eating out regularly if the costs are the same? What would you do?[/quote] The question though is when you are comparing to your previous spending, were you including the extra groceries (e.g. TP, cat litter, kitchen rolls) separately from the food? You should be comparing food costs before and after without including the household supplies. Olive oil counts, but the rest are household supplies that you would/should be buying either way. I've found that when our family of four goes out, we spend between $25-40 for a single meal. When we eat at home, $75 of groceries will last us 2-3 days (average 2 meals a day, so 4 meals). So for $75 for two meals or four meals? I can definitely see the difference.[/quote]
Options
Disable HTML in this message
Disable BB Code in this message
Disable smilies in this message
Review message
Search
Recent Topics
Hottest Topics