Toggle navigation
Toggle navigation
Home
DCUM Forums
Nanny Forums
Events
About DCUM
Advertising
Search
Recent Topics
Hottest Topics
FAQs and Guidelines
Privacy Policy
Your current identity is: Anonymous
Login
Preview
Subject:
Forum Index
»
Money and Finances
Reply to "do you pack lunch or buy food at lunch time?"
Subject:
Emoticons
More smilies
Text Color:
Default
Dark Red
Red
Orange
Brown
Yellow
Green
Olive
Cyan
Blue
Dark Blue
Violet
White
Black
Font:
Very Small
Small
Normal
Big
Giant
Close Marks
[quote=Anonymous][quote=Anonymous]5 dollar HT meals are cheaper then packing[/quote] I can make a good dinner (soup, chili, spaghetti and meatballs, chicken and rice, etc) for around 5 dollars, give or take a couple of dollars. Then I can get dinner and lunch out of it, and sometimes freeze a lunch portion for later use. When doing the math, I can have one serving for around 2 dollars or less. For example, chicken and mushroom with rice and corn. A pound of organic chicken that I bought on sale is 5 dollars, I use half and save the other half for another meal. 1 cup of rice, 1 cup of corn which isn't a full bag so probably about 50 cents or less. Cream of mushroom is about 1.50-2 dollars. Half of a pound of chicken is 2.50, plus 2 dollars for cream of mushroom, plus 50 cents worth of rice and corn. Half hour in the oven and on the stove and I have lunch and dinner for a total of 5 dollars. It all depends on what your cooking. I learned a lot about living frugal from my parents growing up (my mom could stretch a meal across a week), and there are a lot of blogs out there now about living on a budget. You also stock up on things when there on sale and use coupons. Whenever meat is on sale I stock up and freeze it for later use.[/quote]
Options
Disable HTML in this message
Disable BB Code in this message
Disable smilies in this message
Review message
Search
Recent Topics
Hottest Topics