| Maybe because they want to remain in business ? |
| Yoga classes elsewhere are ~$25/class so it seems like a deal if you go 2-3x/week. |
| There are a lot of old people because Medicare pays for membership. |
| I loved LifeTime when my kids were young and they liked the play programs while I worked out. It was at least $80 per month back then. Now I like it because it's big with lots of air space vs. a crowded, cramped gym. It's worth it. |
That’s a good point. |
|
I can justify it bc of the classes, I go 3-4x a week. And mine lets my kids use the pool for free all the summer, i don't know if that is all of them. I also live less than 5 min from one.
If I had to drive more than 10 min, or if I didn't love group classes, it would not be worth it. |
How much are you paying? My teens asked to join and we went online and it was over $200 each. Youth memberships weren’t an option. Do you need to go in person to get those? Years ago when I looked it was so much cheaper. I got them Pure Gym for a fraction of the price. Not fancy and crowded. But the Black Friday price was 14 for the first month and they are teens who aren’t paying themselves. |