Golf club membership is always thrown around here. If you play golf regularly and live inside the Beltway then CCs can absolutely make sense. There aren’t courses convenient to where I live in 20816. My CC allows me to golf quite regularly. Then you factor is tennis, gym, pool(s), paddle, and other family events it’s icing. I agree that if I lived near quality public courses it probably doesn’t make financial sense. |
Maybe you are very dirty and unorganized to justify paying for 2x a week housecleaning. Most people aren’t. |
1. Apple products
2. Theatre movie tickets 3. Starbucks 4.Organic produce 5.Lawn services |
Fleece releases plastic microfibers into the environment every time washed. |
- private school
- college - pets |
Most of the people in First class on a short flight probably didn't pay (got a free upgrade) or it's a part of multiple flights and when you pay for the upgrade on longer flight it's typically not much more to go first class for all legs of the journey. A less than 2 hour flight is the easiest to score free upgrades, because yes, most people do not pay for first class. |
Prostitutes |
I spend a lot on stinky cheese too. A wedge is often $9-12. |
Exactly! Nobody with even every week cleaning says "oh I cooked dinner tonight, lets not clean up the kitchen because the cleaners are coming in 3 days". Heck even if they are coming tomorrow, I'm still cleaning the kitchen because that's what sane people do after they cook and at the end of the day---you wipe the counter, load dishwasher/wash dishes, etc. Even the bathrooms get a quick wipe down every few days----it just means the deeper clean comes when the real cleaners show up ![]() |
You sound stupid and poor. House cleaners are expensive but a splurge that improves the quality of your house. Twice a week cleaning is awesome to maintain a guest ready house. |
Expensive wine. Just doesn't do it for me. |
I'm not sure that, "it's cheaper than takeout" is your best argument here. |
What about the plastic waste and the freezer packs and styrofoam? I've been searching for a service that doesn't have these issues. |
Why? It's often times more expensive to buy groceries for a meal than take out. The cost to make a sweetgreen salad at home isn't much different than $12. Plus the veggies/lettuce will go bad if you don't eat it all within a short period of time. We don't have kids yet so takeout is much easier/cost effective for us. |
Doesn't bother us. We recycle what we should and throw away what we should. |